Jämför smartare. Handla bättre.

Black+Decker · Varmluftspistoler

Black+Decker KX1650-QS

Black+Decker KX1650-QS är en nätdriven varmluftspistol som placerar sig tydligt i segmentet för snabb färgborttagning och grova uppvärmningsjobb där stor luftmängd är en fördel. Det viktigaste med modellen är inte bara hur hög temperatur den kan nå, utan hur användbart hela arbetsområdet är när luftflöde, temperaturval, vikt och munstycken vägs ihop.

Lägsta pris just nu

330 kr

Hos Elgiganten · jämför 5 butiker, upp till 390 kr

Se alla priser
  • 1 750 W
  • 460 / 600 °C
  • 0,60 kg

Priser hos svenska butiker

Black+Decker KX1650-QS är en nätdriven varmluftspistol som placerar sig tydligt i segmentet för snabb färgborttagning och grova uppvärmningsjobb där stor luftmängd är en fördel. Det viktigaste med modellen är inte bara hur hög temperatur den kan nå, utan hur användbart hela arbetsområdet är när luftflöde, temperaturval, vikt och munstycken vägs ihop. Med 230 V / 1 750 W, ett temperaturområde på 460 / 600 °C och luftflöde på 570 / 740 l/min finns en tydlig profil: mycket högt luftflöde i en lätt och billig konstruktion. För den som jämför flera modeller bör den därför bedömas efter vilka arbeten som faktiskt ska göras, inte enbart efter högsta gradtal.

Priser hos svenska butiker
ButikPris
ElgigantenLägsta prisNy · Fri frakt330 krTill butik
NetOnNetNy · Frakt 49 kr340 krTill butik
PowerNy · Frakt 49 kr350 krTill butik
BygghemmaNy · Fri frakt360 krTill butik
Clas OhlsonNy · Frakt 49 kr380 krTill butik

Priserna är exempeldata under uppbyggnad. När prisfeeden är kopplad uppdateras de flera gånger per dygn och butikslänkarna aktiveras.

Prisutveckling senaste 24 dagarna

Lägst 235 kr · snitt 285 kr · högst 329 kr

  • 24 sep.
  • 8 okt.
  • 23 okt.

Vårt test av Black+Decker KX1650-QS

Black+Decker KX1650-QS är en nätdriven varmluftspistol som placerar sig tydligt i segmentet för snabb färgborttagning och grova uppvärmningsjobb där stor luftmängd är en fördel. Det viktigaste med modellen är inte bara hur hög temperatur den kan nå, utan hur användbart hela arbetsområdet är när luftflöde, temperaturval, vikt och munstycken vägs ihop. Med 230 V / 1 750 W, ett temperaturområde på 460 / 600 °C och luftflöde på 570 / 740 l/min finns en tydlig profil: mycket högt luftflöde i en lätt och billig konstruktion. För den som jämför flera modeller bör den därför bedömas efter vilka arbeten som faktiskt ska göras, inte enbart efter högsta gradtal.

Snabbfakta

  • 1 750 W
  • 460 / 600 °C
  • 0,60 kg

Fördelar

  • Temperaturområde 460 / 600 °C täcker de vanligaste värmejobben.
  • Luftflöde 570 / 740 l/min gör att värmen kan doseras efter yta och material.
  • Två fasta värme- och luftflödeslägen.
  • Vikt 0,60 kg – lätt att hålla uppe under längre arbetspass.
  • Nätdrift ger kontinuerlig effekt utan batteribyten.

Nackdelar

  • Ett hett munstycke kräver säker avställning och svalnartid efter varje moment.
  • Sladden begränsar räckvidden och kräver eluttag eller förlängningskabel.
  • Display saknas, så temperaturen kan inte läsas av exakt.
  • Leveransomfattningen varierar mellan artikelnummer: inbyggt stöd för stationär användning.
  • Varmluft får inte användas på färgskikt som kan innehålla bly utan rätt metod och skydd.

Slutsats

För målgruppen är mycket högt luftflöde i en lätt och billig konstruktion det starkaste argumentet. Black+Decker KX1650-QS passar bäst för snabb färgborttagning och grova uppvärmningsjobb där stor luftmängd är en fördel. Den som främst ska ta bort färg från stora ytor bör prioritera högt och stabilt luftflöde samt lång drifttid. Den som arbetar med elektronik, kabel, dekaler eller plast bör i stället prioritera låg lägstatemperatur och små justeringssteg. Mycket hög lägstatemperatur gör den olämplig för känsligt plast- och dekorarbete. Det är därför klokt att sätta modellen i relation till de andra alternativen i kategorin och inte anta att en dyrare eller starkare pistol automatiskt är bättre för varje material. Helhetsbedömningen av Black+Decker KX1650-QS bygger på hur specifikationerna matchar arbetet. Mycket högt luftflöde i en lätt och billig konstruktion är den stora fördelen, medan mycket hög lägstatemperatur gör den olämplig för känsligt plast- och dekorarbete är den tydligaste kompromissen. Med rätt munstycke, rimlig temperatur och kontinuerlig rörelse kan en varmluftspistol ge mycket snabbare och renare resultat än improviserade värmekällor. Modellen bör dock alltid användas inom de gränser som anges i manualen. För Prisjämförelsen är det också viktigt att kontrollera variantnamnet noga, eftersom solo- och kitversioner ibland ligger sida vid sida på PriceRunner trots att maskinkroppen är identisk.

Allt du behöver veta om Black+Decker KX1650-QS

Temperatur, effekt och luftflöde

När man jämför varmluftspistoler är temperaturvärdet bara halva bilden. Black+Decker KX1650-QS kombinerar 460 / 600 °C med 570 / 740 l/min, vilket beskriver både hur varmt och hur mycket uppvärmd luft som når arbetsstycket. Två fasta värme- och luftflödeslägen. Vid färgborttagning vill man ofta ha tillräckligt stort flöde för att värma en yta stor nog för skrapan, medan krympslang och punktlimning gynnas av mer koncentrerad värme. Den praktiska styrkan ligger därför i hur lätt det är att växla mellan dessa situationer utan att överhetta materialet eller behöva hålla pistolen orimligt långt bort.

  • Temperatur: 460 / 600 °C.
  • Luftflöde: 570 / 740 l/min.
  • Drift och effekt: 230 V / 1 750 W.

Användningsområden

För hemma- och yrkesprojekt kan Black+Decker KX1650-QS användas till betydligt mer än färgborttagning. Värme kan underlätta demontering av limmade detaljer, forma plast, aktivera eller mjuka vissa tätningsmassor och krympa isolering kring elektriska skarvar. En reflektordysa omsluter rör och krympslang med värme, ett flatmunstycke sprider luften över en större yta och ett reduktionsmunstycke koncentrerar värmen. Verktyget ska däremot inte riktas in i dolda konstruktioner där isolering eller damm kan börja glöda, och man bör undvika uppvärmning av okända äldre ytbehandlingar tills materialet är identifierat.

Reglering, display och munstycken

Styrningen är två fasta värme- och luftflödeslägen. Det påverkar framför allt hur lätt det är att återkomma till samma resultat. Modellen saknar digital temperaturvisning, så inställningen läses i stället av från brytare eller reglage. För återkommande jobb - exempelvis kabelarbete, foliering eller serier av identiska detaljer - är reproducerbarheten viktig. För sporadisk färgborttagning räcker däremot ofta två eller tre tydliga lägen. Inbyggt stöd för stationär användning. Munstyckena är inte bara bonusdelar: de förändrar luftstrålens geometri och kan göra större skillnad för precisionen än ytterligare några tiotal grader på specifikationsbladet. Kontrollera därför vilket paket som säljs på PriceRunner, eftersom samma grundmodell kan förekomma som solo, kartong, väska eller komplett sats.

  • Reglering: Två fasta värme- och luftflödeslägen.
  • Display: Nej.
  • Tillbehör: Inbyggt stöd för stationär användning.

Ergonomi och strömförsörjning

Black+Decker KX1650-QS har en angiven vikt på 0,60 kg. Den är nätdriven (230 V / 1 750 W), vilket ger kontinuerlig drift så länge ett eluttag finns. För en nätmodell ger kabeln i praktiken obegränsad drifttid, vilket är en stor fördel vid långvarig färgborttagning. Batterimodeller byter den uthålligheten mot rörelsefrihet och snabb etablering på arbetsplatsen. Vid korta installationer, biljobb eller arbete långt från eluttag kan det vara en tydlig vinst. Vid flera timmars renovering är nätdrift normalt rationellare. Grepp, upphängningsmöjlighet och möjlighet att ställa pistolen säkert påverkar dessutom hur tröttande verktyget blir under ett helt arbetspass.

Paket och praktiska detaljer Vid användning av Black+Decker KX1650-QS är teknik och säkerhet lika viktiga som specifikationerna. Håll normalt några centimeters avstånd till ytan och flytta pistolen kontinuerligt. Rikta inte värme mot människor, djur, gasbehållare, lösningsmedel eller dolda hålrum. Plast och lim kan avge irriterande ångor, så ventilation behövs även vid relativt låg temperatur. När arbetet är klart bör verktyget ställas i avsedd avkylningsposition. Om modellen har kalläge kan det användas enligt manualen för snabbare nedkylning. Munstycket ska ändå betraktas som varmt tills det är säkert att röra.

  • Vikt: 0,60 kg.
  • Strömförsörjning: Nätdriven (230 V).

Säkerhet och underhåll

En praktisk detalj vid jämförelse av Black+Decker KX1650-QS är leveransomfattningen. Inbyggt stöd för stationär användning. Det spelar roll eftersom ett passande munstycke kan styra värmen mer effektivt än att kompensera med högre temperatur. Maskinens styrning är två fasta värme- och luftflödeslägen, och det bör ses i relation till att den väger 0,60 kg. För nätdrift är kabeldragning och åtkomst till eluttag viktigare, medan kontinuerlig värme kan utnyttjas vid längre renoveringspass. På Pricelumo är det därför lämpligt att låta specifikationerna komplettera prisjämförelsen: en billigare variant utan väska eller munstycken kan bli dyrare totalt om tillbehören ändå måste köpas separat.

Specifikationer

Produkt och användningsområde

Varumärke
Black+Decker
Modellbeteckning
KX1650-QS
Produktkategori
Varmluftspistol / hetluftspistol
Pricelumo-status
Del av kategorin varmluftspistoler
Prisjämförelse
Verifierad vid sammanställningen
Typisk användning
Färgborttagning, krympslang, limlossning, formning och upptining

Effekt och värme

Drift och effekt
230 V / 1 750 W
Strömförsörjning
Nätdriven (230 V)
Temperaturområde
460 / 600 °C
Luftflöde
570 / 740 l/min
Temperaturreglering
Två fasta värme- och luftflödeslägen
Uppvärmningstyp
Elektriskt värmeelement med fläktdriven varmluft

Styrning och avläsning

Display
Nej
Inställningssätt
Två fasta värme- och luftflödeslägen
Minnes-/programlägen
Uppges ej
Luftmängdslägen
570 / 740 l/min
Restvärmeindikering
Uppges ej
Kallluftsläge
Uppges ej

Ergonomi och hantering

Vikt
0,60 kg
Handtag
Pistolgrepp med avställningsyta
Upphängning
Uppges ej
Kabel
Nätkabel enligt tillverkarens specifikation
Batterisystem
Ej aktuellt (nätdriven)
Batteri och laddare
Ej aktuellt

Tillbehör och leverans

Tillbehör
Inbyggt stöd för stationär användning
Munstycksfäste
För påstickbara standardmunstycken
Väska/förvaring
Uppges ej
Glasskyddsmunstycke
Uppges ej
Reflektormunstycke
Uppges ej
Leveransomfattning
Varierar mellan artikelnummer – kontrollera listningen

Säkerhet och underhåll

Överhettningsskydd
Enligt tillverkarens specifikation
Rekommenderad skyddsutrustning
Handskar och ögonskydd vid skrapning
Ventilation
Krävs vid värmning av färg, lim och beläggningar
Underhåll
Håll luftintag och munstycken rena enligt manualen
Avställning
Låt munstycket svalna på ett icke brännbart underlag
Garanti
Enligt tillverkarens villkor i Sverige

Vanliga frågor om Black+Decker KX1650-QS

Vad passar Black+Decker KX1650-QS bäst till?

Med 460 / 600 °C och ett luftflöde på 570 / 740 l/min klarar Black+Decker KX1650-QS klassiska varmluftsjobb: mjuka upp färg och lack före skrapning, lossa lim och dekaler, krympa krympslang runt kabelskarvar samt forma vissa termoplaster. Börja alltid lägre än du tror och öka gradvis, eftersom många material tar skada långt innan pistolen når sin högsta temperatur.

Är den nätdriven eller batteridriven?

Nätdriven (230 V). Uppgiften i tillverkarens specifikation är 230 V / 1 750 W. Nätdrift ger kontinuerlig effekt så länge ett uttag finns, medan batteridrift ger rörlighet men kortare drifttid vid hög temperatur. Kontrollera i listningen om batteri och laddare ingår eller säljs separat.

Hur exakt kan temperaturen ställas in?

Regleringen anges som: Två fasta värme- och luftflödeslägen. Display: Nej. En finstegad reglering är värdefull när temperaturen behöver upprepas mellan arbetspass, medan ett enkelt stegreglage ofta räcker när jobbet bara växlar mellan grov och försiktig värmning.

Vilka munstycken behövs?

Leveransen anges som: Inbyggt stöd för stationär användning. Ett glasskyddsmunstycke skyddar rutor vid fönsterbågar, ett reflektormunstycke fördelar värmen runt rör och en bred dysa ökar arbetsbredden. Räkna med tillbehörskostnaden när du jämför priser – en billigare variant utan munstycken kan bli dyrare totalt.

Vad bör man tänka på för säkerheten?

Munstycket kan hålla flera hundra grader långt efter att verktyget stängts av. Lägg aldrig pistolen på ett brännbart underlag, håll luftintagen fria, ventilera när färg eller lim värms och ha släckutrustning nära vid arbete mot trä och isolering. Misstänks blyhaltig färg ska ytan inte värmas utan rätt metod och skydd.

Alternativ att jämföra med

Makita

Makita HG6531CK

2 000 W med LCD-display, förinställda program och fyra munstycken.

9,6(142 omdömen)

Från Elgiganten

2 040 kr

Aktuellt butikspris

Jämför priser

Steinel

Steinel HM 2320 E

Premiummaskin från varmluftsspecialisten med joystick och restvärmeindikator.

9,6(54 omdömen)

Från Elgiganten

2 390 kr

Aktuellt butikspris

Jämför priser