Jämför smartare. Handla bättre.

Black+Decker · Bandslipar

Black+Decker KA902EK-QS

Black+Decker KA902EK-QS är en bandslip som ligger tydligt på precisionssidan av kategorin. Med slipband på 13 x 451 mm (6 mmarm ingår i vissa paket) är den byggd för arbetsmoment där en traditionell 75- eller 100-millimeters bandslip helt enkelt blir för bred och klumpig.

Lägsta pris just nu

1 290 kr

Hos Elgiganten · jämför 5 butiker, upp till 1 520 kr

Se alla priser
  • 400 W
  • 13 x 451 mm
  • variabel, upp till ca 1600 m/min

Priser hos svenska butiker

Black+Decker KA902EK-QS är en bandslip som ligger tydligt på precisionssidan av kategorin. Med slipband på 13 x 451 mm (6 mmarm ingår i vissa paket) är den byggd för arbetsmoment där en traditionell 75- eller 100-millimeters bandslip helt enkelt blir för bred och klumpig. Det gör modellen särskilt relevant för smala öppningar, kurvor, hörn, metall och möbelreparationer. Drivningen är Elnät och den angivna effekten är 400 W. Den stora poängen är inte att avverka en hel bordsskiva på kortast möjliga tid, utan att ge kontroll i områden där åtkomsten är avgörande. Utbytbara sliparmar, inklusive smal precisionsarm i paketet. För Pricelumo är modellen därför mest intressant som ett specialverktyg: den ska jämföras med andra smalbands-och filslipar, inte med fullstora maskiner som är avsedda för stora plana ytor.

Priser hos svenska butiker
ButikPris
ElgigantenLägsta prisNy · Fri frakt1 290 krTill butik
NetOnNetNy · Frakt 49 kr1 340 krTill butik
PowerNy · Frakt 49 kr1 380 krTill butik
BygghemmaNy · Fri frakt1 430 krTill butik
Clas OhlsonNy · Frakt 49 kr1 470 krTill butik

Priserna är exempeldata under uppbyggnad. När prisfeeden är kopplad uppdateras de flera gånger per dygn och butikslänkarna aktiveras.

Prisutveckling senaste 27 dagarna

Lägst 889 kr · snitt 942 kr · högst 1 069 kr

  • 25 sep.
  • 9 okt.
  • 22 okt.

Vårt test av Black+Decker KA902EK-QS

Black+Decker KA902EK-QS är en bandslip som ligger tydligt på precisionssidan av kategorin. Med slipband på 13 x 451 mm (6 mmarm ingår i vissa paket) är den byggd för arbetsmoment där en traditionell 75- eller 100-millimeters bandslip helt enkelt blir för bred och klumpig. Det gör modellen särskilt relevant för smala öppningar, kurvor, hörn, metall och möbelreparationer. Drivningen är Elnät och den angivna effekten är 400 W. Den stora poängen är inte att avverka en hel bordsskiva på kortast möjliga tid, utan att ge kontroll i områden där åtkomsten är avgörande. Utbytbara sliparmar, inklusive smal precisionsarm i paketet. För Pricelumo är modellen därför mest intressant som ett specialverktyg: den ska jämföras med andra smalbands-och filslipar, inte med fullstora maskiner som är avsedda för stora plana ytor.

Snabbfakta

  • 400 W
  • 13 x 451 mm
  • variabel, upp till ca 1600 m/min

Fördelar

  • Utbytbara sliparmar, inklusive smal precisionsarm i paketet.
  • Slipband på 13 x 451 mm (6 mm-arm ingår i vissa paket) och bandhastighet variabel, upp till ca 1600 m/min.
  • Variabel bandhastighet ger kontroll mellan grovt och känsligt arbete.
  • Dammhantering: Dammuppsamling beroende på tillbehör/kit.
  • Nätdrift ger obegränsad arbetstid vid långa pass.

Nackdelar

  • Fler tillbehör kräver mer ordning och rätt banddimension för respektive arm.
  • Nätkabeln begränsar rörelsefriheten.
  • Bandslipen är ett avverkningsverktyg – slutfinish görs bäst med excenterslip.
  • Slipdamm kräver extern utsugning vid längre arbetspass.

Slutsats

Black+Decker KA902EK-QS är ett bra val när du aktivt söker just den kombination av format, drivning och kontroll som specifikationerna erbjuder. Variabel bandhastighet ger extra flexibilitet och gör det lättare att anpassa avverkningen efter material och kornstorlek. Kontrollera före köp vad som faktiskt ingår i paketet: vissa modeller säljs som ren maskin, andra med väska, slipband, dammpåse, stativ eller batteri/laddare. För batterimodeller är det klokt att jämföra priset både som naken maskin och som komplett system.

Allt du behöver veta om Black+Decker KA902EK-QS

Slipkapacitet och avverkning

Slipbandet mäter 13 x 451 mm (6 mm-arm ingår i vissa paket) och bandhastigheten anges till variabel, upp till ca 1600 m/min. Det är två nyckelvärden när man bedömer hur snabbt material kan tas bort och hur lätt maskinen är att kontrollera. Ett bredare band täcker mer yta per passage och passar bättre när målet är att plana ut större träytor. Ett smalare band koncentrerar däremot kraften till en mindre yta och är lättare att styra runt kanter, profiler och detaljer. Black+Decker KA902EK-QS har ja hastighetsreglering enligt den här specifikationen. Variabel hastighet är en tydlig fördel när man går mellan grov avverkning och känsligare material, medan en fast hastighet gör arbetsflödet enklare men ställer större krav på val av kornstorlek och handtryck. Låt alltid maskinens egen vikt och bandrörelse göra merparten av arbetet; högt handtryck kan ge ojämn slipbild, värme och snabbare bandslitage.

  • Slipband: 13 x 451 mm (6 mm-arm ingår i vissa paket).
  • Bandhastighet: variabel, upp till ca 1600 m/min.
  • Effekt/plattform: 400 W.
  • Hastighetsreglering: Ja.

Kontroll, finish och bandval

För bästa resultat med Black+Decker KA902EK-QS är slipbandets kornstorlek minst lika viktig som själva maskinen. P40-P60 passar när gammal färg, ojämnheter eller mycket trä ska bort snabbt. P80-P120 är ett bättre mellanläge för allmän slipning, medan finare band kan användas inför ytbehandling när konstruktionen och materialet tillåter det. Bandslipen bör normalt föras i träets fiberriktning och hållas i rörelse; om den står still på samma punkt riskerar man en tydlig grop. Utbytbara sliparmar, inklusive smal precisionsarm i paketet bidrar till maskinens arbetskaraktär, men användaren behöver fortfarande kontrollera bandets centrering efter bandbyte. På fanér, mjuka träslag och redan relativt plana ytor är det klokt att börja med en finare kornstorlek och lägre hastighet när sådan reglering finns. Målet är inte alltid maximal avverkning, utan en jämn och förutsägbar yta som kräver så lite efterarbete som möjligt.

Ergonomi och åtkomlighet

Vikten är ca 2 kg. Hur betydelsefullt det är beror på arbetsriktningen. På en horisontell bänkskiva kan en tyngre bandslip vara positiv eftersom den ligger stabilt och kräver mindre nedåtriktad kraft. På en dörr som slipas vertikalt, en taknära detalj eller ett smalt arbetsstycke blir låg vikt däremot betydligt viktigare. Black+Decker KA902EK-QS är därför mest logisk när dess format matchar arbetsuppgiften. Handtagens placering, balansen mellan fram-och bakdel och möjligheten att komma nära en kant påverkar ofta mer än vad ett datablad kan visa. Ett praktiskt arbetssätt är att provföra maskinen utan att pressa och låta hela slipytan vila plant mot materialet. Lyft maskinen innan den stängs av från arbetsstycket så minskar risken för märken när bandet bromsar in.

Dammhantering och arbetsmiljö

Dammhanteringen anges som: Dammuppsamling beroende på tillbehör/kit. Bandslipning producerar stora mängder fint damm på kort tid, särskilt med grova band och hög materialavverkning. En integrerad påse eller behållare är användbar för kortare jobb, men en extern dammsugare är normalt bättre vid längre slipning eftersom luftflödet håller arbetsytan renare och minskar mängden damm som hamnar i motor, lager och omgivning. Kontrollera att slang och adapter inte begränsar rörelsen eller drar maskinen snett. Vid slipning av gammal färg, lack eller okända ytbehandlingar behöver man dessutom ta reda på vilket material som faktiskt avverkas innan arbetet startar. Hörselskydd, skyddsglasögon och lämpligt andningsskydd är grundläggande vid längre arbetspass. God dammhantering förbättrar inte bara arbetsmiljön utan gör också slipbilden lättare att läsa medan man arbetar.

Vem bör välja Black+Decker KA902EK-QS?

Modellen passar framför allt den som vill ha en flexibel detaljslip för flera geometrier. Den viktigaste styrkan är utbytbara sliparmar, inklusive smal precisionsarm i paketet. Samtidigt bör man känna till kompromissen: fler tillbehör kräver mer ordning och rätt banddimension för respektive arm. Det här är särskilt relevant vid jämförelse på Pricelumo, eftersom två bandslipar med liknande pris kan vara byggda för helt olika typer av arbete. En lätt 13 mm-filslip kan vara överlägsen i ett trångt metallarbete men fel val för en bänkskiva, medan en 100 mm-maskin kan vara fantastisk på en stor träyta och samtidigt opraktisk på en möbeldetalj. Bedöm därför hur stor andel av dina jobb som är stora och plana respektive små och detaljrika. Titta också på vilket batteri-eller tillbehörssystem du redan äger, eftersom det kan påverka den verkliga totalkostnaden mer än själva maskinpriset.

Köpråd och redaktionell bedömning

Black+Decker KA902EK-QS är ett bra val när du aktivt söker just den kombination av format, drivning och kontroll som specifikationerna erbjuder. Variabel bandhastighet ger extra flexibilitet och gör det lättare att anpassa avverkningen efter material och kornstorlek. Kontrollera före köp vad som faktiskt ingår i paketet: vissa modeller säljs som ren maskin, andra med väska, slipband, dammpåse, stativ eller batteri/laddare. För batterimodeller är det klokt att jämföra priset både som naken maskin och som komplett system. För nätmodeller bör sladdlängd och möjligheten att ansluta dammsugare vägas in.

Specifikationer

Produkt och användningsområde

Varumärke
Black+Decker
Modellbeteckning
KA902EK-QS
Produktkategori
Bandslip
Maskintyp
Smalbands-/filslip
Passar främst
Den som vill ha en flexibel detaljslip för flera geometrier
Prisjämförelse
Verifierad svensk förekomst

Slipprestanda

Effekt / plattform
400 W
Slipband (bredd x längd)
13 x 451 mm (6 mm-arm ingår i vissa paket)
Bandbredd
13 mm
Bandlängd
451 mm
Bandhastighet
variabel, upp till ca 1600 m/min
Hastighetsreglering
Ja

Drivning och strömförsörjning

Drivning
Elnät
Strömkälla
Nätanslutning 230 V
Batteri och laddare
Ej tillämpligt
Arbetstid
Obegränsad vid nätdrift
Bandcentrering
Kontrollera efter varje bandbyte
Start/stopp
Lyft maskinen från ytan innan den stängs av

Ergonomi och hantering

Vikt
ca 2 kg
Bäst på
Detaljer, kanter och trånga ytor
Arbetsriktning
I träets fiberriktning
Handtryck
Lätt – låt bandet göra arbetet
Huvudstyrka
Utbytbara sliparmar, inklusive smal precisionsarm i paketet
Kompromiss
Fler tillbehör kräver mer ordning och rätt banddimension för respektive arm

Damm och arbetsmiljö

Dammhantering
Dammuppsamling beroende på tillbehör/kit
Extern utsugning
Uppges ej
Rekommenderat vid långa pass
Anslut dammsugare
Skyddsutrustning
Skyddsglasögon, hörselskydd och andningsskydd
Gammal färg
Kontrollera materialet innan slipning

Slipband och kornstorlek

Grov avverkning
P40–P60
Allmän slipning
P80–P120
Inför ytbehandling
P150 och finare
Slutfinish
Avsluta gärna med excenterslip
Bandformat att köpa
13 x 451 mm (6 mm-arm ingår i vissa paket)

Vanliga frågor om Black+Decker KA902EK-QS

Vad passar Black+Decker KA902EK-QS bäst till?

Modellen passar framför allt den som vill ha en flexibel detaljslip för flera geometrier. Utbytbara sliparmar, inklusive smal precisionsarm i paketet.

Vilket slipband använder Black+Decker KA902EK-QS?

Maskinen använder slipband på 13 x 451 mm (6 mm-arm ingår i vissa paket). Välj P40–P60 för grov avverkning, P80–P120 för allmän slipning och finare korn inför ytbehandling.

Har Black+Decker KA902EK-QS variabel hastighet?

Hastighetsreglering: Ja. Bandhastigheten anges till variabel, upp till ca 1600 m/min.

Hur mycket väger Black+Decker KA902EK-QS?

Vikten anges till ca 2 kg. En tyngre maskin ligger stabilt på horisontella ytor, medan låg vikt är en fördel vid vertikalt arbete och små detaljer.

Kan man ansluta dammsugare till Black+Decker KA902EK-QS?

Dammhanteringen anges som: Dammuppsamling beroende på tillbehör/kit. Vid längre slipning rekommenderar vi alltid extern dammsugare.

Var är Black+Decker KA902EK-QS billigast?

Vi hämtar löpande priser från svenska butiker och visar upp till fem lagerförda alternativ, sorterade efter lägsta pris. Kontrollera alltid vad som ingår i paketet innan du köper.

Alternativ att jämföra med

Bosch

Bosch PBS 75 A

Bosch PBS 75 A är en nätansluten bandslip för hemmafixaren som vill ha en okomplicerad 75 mm-bandslip.

Från Elgiganten

1 290 kr

Aktuellt butikspris

Jämför priser

Bosch

Bosch PBS 75 AE

Bosch PBS 75 AE är en nätansluten bandslip för användaren som vill kunna växla mellan snabb avverkning och mer kontrollerad slipning.

Från Elgiganten

1 590 kr

Aktuellt butikspris

Jämför priser