Sammenlign smartere. Handle bedre.

Makita 9911 båndsliper

Bandslipere

Makita 9911

Makita 9911 er en nettdrevet båndsliper for deg som prioriterer smidighet fremfor maksimal avvirkning. Maskinen bruker slipebånd på 76 x 457 mm og har 650 W som oppgitt motoreffekt. Båndhastigheten er 75-270 m/min, noe som gjør at modellen først og fremst egner seg til møbler, hyller, mindre plater, kanter og oppussingsarbeid. Kortere slipebånd og lav vekt gjør maskinen lett å styre. En båndsliper er i utgangspunktet et aggressivt verktøy, og denne modellen bør derfor velges ut fra balansen mellom avvirkning, kontroll og ergonomi snarere enn bare høyest mulig watt-tall. På Pricelumo er det særlig relevant å vurdere båndbredde, båndhastighet og vekt samlet: De tre faktorene sier ofte mer om hvordan maskinen oppleves i praksis enn motoreffekten alene.

  • 650 W
  • 76 x 457 mm
  • 75-270 m/min

Laveste pris akkurat nå

1 677 kr

Hos CS MEGASTORE · sammenlign 5 butikker

Til billigste butikk

Priser hos norske butikker

Alle priser hentes fra prisdata og viser aktuelle tilbud, frakt og lagerstatus.

  • CS MEGASTORE

    CS MEGASTORE

    Gratis frakt · Se butikk

    Laveste pris
    1 677 krTil butikk
  • Proshop.no

    Proshop.no

    Gratis frakt · På lager

    1 677 krTil butikk
  • Verkter

    Verkter

    Gratis frakt · På lager

    1 677 krTil butikk
  • Multicom

    Multicom

    89 kr · På lager

    1 745 krTil butikk
  • Thaugland

    Thaugland

    Gratis frakt · På lager

    1 779 krTil butikk

Prisene ble sist oppdatert 1. okt. 2026, 09:19

Prisutvikling

Vi måler prisen hvert døgn. Grafen vises når vi har to ukers måledata.

Laveste pris akkurat nå: 1 677 kr

Om Makita 9911

Makita 9911 er en nettdrevet båndsliper for deg som prioriterer smidighet fremfor maksimal avvirkning. Maskinen bruker slipebånd på 76 x 457 mm og har 650 W som oppgitt motoreffekt. Båndhastigheten er 75-270 m/min, noe som gjør at modellen først og fremst egner seg til møbler, hyller, mindre plater, kanter og oppussingsarbeid. Kortere slipebånd og lav vekt gjør maskinen lett å styre. En båndsliper er i utgangspunktet et aggressivt verktøy, og denne modellen bør derfor velges ut fra balansen mellom avvirkning, kontroll og ergonomi snarere enn bare høyest mulig watt-tall. På Pricelumo er det særlig relevant å vurdere båndbredde, båndhastighet og vekt samlet: De tre faktorene sier ofte mer om hvordan maskinen oppleves i praksis enn motoreffekten alene.

Makita 9911 er en nettdrevet båndsliper for deg som prioriterer smidighet fremfor maksimal avvirkning. Maskinen bruker slipebånd på 76 x 457 mm og har 650 W som oppgitt motoreffekt. Båndhastigheten er 75-270 m/min, noe som gjør at modellen først og fremst egner seg til møbler, hyller, mindre plater, kanter og oppussingsarbeid. Kortere slipebånd og lav vekt gjør maskinen lett å styre. En båndsliper er i utgangspunktet et aggressivt verktøy, og denne modellen bør derfor velges ut fra balansen mellom avvirkning, kontroll og ergonomi snarere enn bare høyest mulig watt-tall. På Pricelumo er det særlig relevant å vurdere båndbredde, båndhastighet og vekt samlet: De tre faktorene sier ofte mer om hvordan maskinen oppleves i praksis enn motoreffekten alene.

Slipekapasitet og avvirkning

Slipebåndet måler 76 x 457 mm, og båndhastigheten er oppgitt til 75-270 m/min. Dette er to nøkkelverdier når man vurderer hvor raskt materiale kan fjernes, og hvor lett maskinen er å kontrollere. Et bredere bånd dekker et større areal per passering og passer bedre når målet er å jevne ut større treflater. Et smalere bånd konsentrerer derimot kraften på en mindre flate og er lettere å styre rundt kanter, profiler og detaljer. Makita 9911 har hastighetsregulering ifølge denne spesifikasjonen. Variabel hastighet er en klar fordel når man veksler mellom grov avvirkning og mer ømfintlige materialer, mens fast hastighet gjør arbeidsflyten enklere, men stiller større krav til valg av korning og håndtrykk. La alltid maskinens egen vekt og båndbevegelse gjøre mesteparten av arbeidet; høyt håndtrykk kan gi ujevnt slipebilde, varme og raskere slitasje på båndet.

  • Slipebånd: 76 x 457 mm.
  • Båndhastighet: 75-270 m/min.
  • Effekt/plattform: 650 W.
  • Hastighetsregulering: Ja.

Kontroll, finish og båndvalg

For best mulig resultat med Makita 9911 er slipebåndets korning minst like viktig som selve maskinen. P40-P60 passer når gammel maling, ujevnheter eller mye treverk skal fjernes raskt. P80-P120 er et bedre mellomvalg til generell sliping, mens finere bånd kan brukes før overflatebehandling når konstruksjonen og materialet tillater det. Båndsliperen bør normalt føres i treets fiberretning og holdes i bevegelse; hvis den står stille på samme punkt, risikerer man en tydelig grop. Kortere slipebånd og lav vekt gjør maskinen lett å styre og preger arbeidsegenskapene, men brukeren må fortsatt kontrollere båndets sentrering etter båndbytte. På finer, myke treslag og flater som allerede er relativt plane, er det lurt å begynne med finere korning og lavere hastighet når slik regulering finnes. Målet er ikke alltid maksimal avvirkning, men en jevn og forutsigbar overflate som krever så lite etterarbeid som mulig.

Ergonomi og tilgjengelighet

Vekten er ca 2,7 kg. Hvor stor betydning dette har, avhenger av arbeidsretningen. På en horisontal benkeplate kan en tyngre båndsliper være en fordel fordi den ligger stabilt og krever mindre nedoverrettet kraft. På en dør som slipes vertikalt, en detalj nær taket eller et smalt arbeidsstykke blir lav vekt derimot betydelig viktigere. Makita 9911 er derfor mest aktuell når formatet passer til arbeidsoppgaven. Håndtakenes plassering, balansen mellom fremre og bakre del og muligheten til å komme nær en kant har ofte større betydning enn det et datablad kan vise. En praktisk arbeidsmåte er å prøveføre maskinen uten å presse og la hele slipeflaten hvile plant mot materialet. Løft maskinen fra arbeidsstykket før den slås av, så reduseres risikoen for merker når båndet bremser ned.

Støvhåndtering og arbeidsmiljø

Støvhåndteringen er oppgitt som: Støvpose og tilkobling for støvavsug. Båndsliping produserer store mengder fint støv på kort tid, særlig med grove bånd og høy materialavvirkning. En integrert pose eller beholder er nyttig til kortere jobber, men en ekstern støvsuger er normalt bedre ved lengre slipeøkter fordi luftstrømmen holder arbeidsflaten renere og reduserer mengden støv som havner i motor, lagre og omgivelser. Kontroller at slange og adapter ikke begrenser bevegelsen eller trekker maskinen skjevt. Ved sliping av gammel maling, lakk eller ukjente overflatebehandlinger må man dessuten finne ut hvilket materiale som faktisk fjernes før arbeidet starter. Hørselsvern, vernebriller og egnet åndedrettsvern er grunnleggende ved lengre arbeidsøkter. God støvhåndtering forbedrer ikke bare arbeidsmiljøet, men gjør det også lettere å vurdere slipebildet mens man arbeider.

Hvem bør velge Makita 9911?

Modellen passer først og fremst for deg som prioriterer smidighet fremfor maksimal avvirkning. Den viktigste styrken er kortere slipebånd og lav vekt som gjør maskinen lett å styre. Samtidig bør man kjenne til kompromisset: lavere effekt og mindre båndflate enn større

75/100 mm-maskiner. Dette er særlig relevant ved sammenligning på Pricelumo, siden to båndslipere med lignende pris kan være laget for helt ulike typer arbeid. En lett 13 mm-filsliper kan være overlegen ved metallarbeid på trange steder, men feil valg til en benkeplate, mens en 100 mm-maskin kan være fantastisk på en stor treflate og samtidig upraktisk på en møbeldetalj. Vurder derfor hvor stor andel av jobbene dine som gjelder store og plane flater, og hvor mange som er små og detaljrike. Se også på hvilket batteri- eller tilbehørssystem du allerede eier, siden det kan påvirke den reelle totalkostnaden mer enn selve maskinprisen.

Kjøpsråd og redaksjonell vurdering

Makita 9911 er et godt valg når du aktivt ser etter nettopp den kombinasjonen av format, drift og kontroll som spesifikasjonene tilbyr. Variabel båndhastighet gir ekstra fleksibilitet og gjør det lettere å tilpasse avvirkningen til materiale og korning. Kontroller før kjøp hva som faktisk følger med i pakken: Noen modeller selges som kun maskin, andre med veske, slipebånd, støvpose, stativ eller batteri/lader. For batterimodeller er det lurt å sammenligne prisen både som kun maskin og som komplett system. For nettdrevne modeller bør ledningslengde og muligheten til å koble til støvsuger tas med i vurderingen.

Fordeler

  • Kortere slipebånd og lav vekt som gjør maskinen lett å styre.
  • Slipebånd på 76 x 457 mm og båndhastighet 75-270 m/min.
  • Variabel båndhastighet gir kontroll ved både grovt og mer ømfintlig arbeid.
  • Støvhåndtering: Støvpose og tilkobling for støvavsug.
  • Nettdrift gir ubegrenset arbeidstid ved lange økter.

Ulemper

  • Lavere effekt og mindre båndflate enn større 75/100 mm-maskiner.
  • Strømledningen begrenser bevegelsesfriheten.
  • Båndsliperen er et avvirkningsverktøy – sluttfinishen oppnås best med eksentersliper.
  • Slipestøv krever eksternt avsug ved lengre arbeidsøkter.

Vår vurdering

Makita 9911 er et godt valg når du aktivt ser etter nettopp den kombinasjonen av format, drift og kontroll som spesifikasjonene tilbyr. Variabel båndhastighet gir ekstra fleksibilitet og gjør det lettere å tilpasse avvirkningen til materiale og korning. Kontroller før kjøp hva som faktisk følger med i pakken: Noen modeller selges som kun maskin, andre med veske, slipebånd, støvpose, stativ eller batteri/lader. For batterimodeller er det lurt å sammenligne prisen både som kun maskin og som komplett system.

Tekniske data

Produkt og bruksområde

Merke
Makita
Modellbetegnelse
9911
Produktkategori
Båndsliper
Maskintype
Kompakt båndsliper
Passer best for
Deg som prioriterer smidighet fremfor maksimal avvirkning
Prissammenligning
Verifisert tilgjengelighet

Slipeytelse

Effekt / plattform
650 W
Slipebånd (bredde x lengde)
76 x 457 mm
Båndbredde
76 mm
Båndlengde
457 mm
Båndhastighet
75-270 m/min
Hastighetsregulering
Ja

Drift og strømforsyning

Drift
Strømnett
Strømkilde
Nettilkobling 230 V
Batteri og lader
Ikke relevant
Arbeidstid
Ubegrenset ved nettdrift
Båndsentrering
Kontroller etter hvert båndbytte
Start/stopp
Løft maskinen fra flaten før den slås av

Ergonomi og håndtering

Vekt
ca 2,7 kg
Best til
Dører, plater og generell oppussing
Arbeidsretning
I treets fiberretning
Håndtrykk
Lett – la båndet gjøre arbeidet
Viktigste styrke
Kortere slipebånd og lav vekt som gjør maskinen lett å styre
Kompromiss
Lavere effekt og mindre båndflate enn større 75/100 mm-maskiner

Støv og arbeidsmiljø

Støvhåndtering
Støvpose og tilkobling for støvavsug
Eksternt avsug
Ja
Anbefalt ved lange økter
Koble til støvsuger
Verneutstyr
Vernebriller, hørselsvern og åndedrettsvern
Gammel maling
Kontroller materialet før sliping

Slipebånd og korning

Grov avvirkning
P40–P60
Generell sliping
P80–P120
Før overflatebehandling
P150 og finere
Sluttfinish
Avslutt gjerne med eksentersliper
Båndformat å kjøpe
76 x 457 mm

Vanlige spørsmål

Hva passer Makita 9911 best til?

Modellen passer først og fremst for deg som prioriterer smidighet fremfor maksimal avvirkning. Kortere slipebånd og lav vekt gjør maskinen lett å styre.

Hvilket slipebånd bruker Makita 9911?

Maskinen bruker slipebånd på 76 x 457 mm. Velg P40–P60 til grov avvirkning, P80–P120 til generell sliping og finere korning før overflatebehandling.

Har Makita 9911 variabel hastighet?

Hastighetsregulering: Ja. Båndhastigheten er oppgitt til 75-270 m/min.

Hvor mye veier Makita 9911?

Vekten er oppgitt til ca 2,7 kg. En tyngre maskin ligger stabilt på horisontale flater, mens lav vekt er en fordel ved vertikalt arbeid og små detaljer.

Kan man koble støvsuger til Makita 9911?

Støvhåndteringen er oppgitt som: Støvpose og tilkobling for støvavsug. Ved lengre slipeøkter anbefaler vi alltid ekstern støvsuger.

Hvor er Makita 9911 billigst?

Vi henter fortløpende priser fra butikker og viser opptil fem alternativer på lager, sortert etter laveste pris. Kontroller alltid hva som følger med i pakken før du kjøper.